Foça

Yeni Foça Gezilecek Yerler

Yeni Foça, İzmir’e 46 Km uzaklıkta bulunan kendi ruhunu yansıtan ve özgünlüğünü şimdilik koruyan tatlı bir kasaba. Yeni Foça büyük bir koydan oluşuyor. Dolayısıyla yerleşimin büyük çoğunluğu bu koy arkasında yer alıyor. Yeni Foça her ne kadar yazlık bir belde olarak nitelendirilse de yaz – kış keyifli vakit geçirebileeğiniz bir yer.  Özellikle kışın haftasonu günübirlik temiz deniz kokusunu içinize çekebilirsiniz ve sayfiye yerlerinin kış sakinliğini tüm huzuruyla yaşayabilirsiniz.

Öncelikle Yeni Foça’ya Nasıl Gidilir?  yazımızdan rota bilgisi alabilirsiniz.

Yeni Foça Tarihi

Yeni Foça’da 5000 yıl öncesine kadar insanlar yaşıyormuş. Adını da aldığı fokların yaşam bölgesi olduğu için ilk yerleşenler daha çok fok avcılarıymış. Bu dönemde ismi Niyez Fokez olarak biliniyor. Daha sonra çok sayıda millete ev sahipliği yapan Yeni Foça en son 10 Eylül 1922’de Türk kuvvetleri tarafından düşman işgalinden kurtarılmış.

İlginç Bilgi:   Yunanistan’ın Halkidiki Yarımadası’nda  Nea Fokea  (Yeni Foça) isimli bir kasaba var.  Burası gerçekten de bizim Yeni Foça’dan göç eden aileleri kurduğu bir bölgeymiş.

Yeni Foça Koy Kaynak: Geotag Aeroview

Yeni Foça Yapılacak Şeyler

Yeni Foça Merkez

Foça’da eskiden kalma Rum taş evleri muazzam bir şekilde yapısını koruyor.  Araç bile giremeyecek kadar dar sokaklara sahip olan Yeni Foça Merkez’de muhteşem cumbalı evlere denk gelebilirsiniz. Hatta bu kadar organik evleri İzmir’de başka hiç bir yerde bulamayabilirsiniz. Bazı ev ve sokaklar öyle güzel ki, reklam filmleri ve sinema filmlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Gündüz eski evlerin olduğu sokakları gezip, akşam belediye tarafındaki gece pazarını gezebilirsiniz.

Gece Pazarı

Koyun tam ortasında bulunan Lokmacı Zehra’dan lokma denemeyi unutmayın.

Sörf Okulu

Koyun ortasında bir Windsurf okulu bulunuyor. Burada eğitim alıp, sörf yapabilirsiniz.

Sahil Lokantaları

2017 yılı öncesine kadar Yeni Foça Liman kıyısında deniz kenarında balık yenebilmekteydi. Maalesef belediye burayı yürüyüş parkuru yapıp lokantaları içeri çekti. Her ne kadar derli toplu bir sahil yürüyüş parkuru, sürdürülebilir bisiklet yolu ve şık tasarıma sahip olsa da deniz kenarı balık yeme kültürünü yitirmesi açısından bu düzenlemeyi maalesef olarak nitelendiriyoruz.
Yine de Rakı-Balık yapmak isteyenler bu lokantalarda taze balık yiyebilir.

Burunucu

Burunucu Arka Koy

Yeni Foça’ya birkaç kez gelenlerin ve yerlilerin tercih ettiği bir nokta olan Burunucu, koyun uç tarafında yer alıyor.  Burunucu’nun hem önü hem de arkasındaki koylarda denize girilebilir.

Burunucu ile Tek Ağaç olarak bilinen bölge arasında 2 adet siperlik göreceksiniz. Bunların 1. Dünya Savaşı’ndan kaldığı söyleniyor.

Sonuç olarak Yeni Foça çok popüler turistik bir bölge değil. Ancak bu durum bölge için ciddi biz cazibe avantajı sağlıyor. Özellikle sakin olan kış ve bahar aylarında deniz kenarında yürümek, balık yemek ve sokaklarda fotoğraf çekmek için tercih edilebilir.

Yeni Foça Kalacak Yerler

Yeni Foça’da otel ve pansiyon imkanı epey mevcut. Çok fazla konfor ve lüks aramadan ihtiyacınıza uygun otelleri Yeni Foça’da bulabilirsiniz.

Merkezde, La Petra Butik Otel, Foçamor Otel, Villa Fokai, Griffon Boutique Hotel, Çolakoğlu Butik otelleri mevcut. Kozbeyli’ye giderken Alize Tatil Köyü ve bölgenin en büyük oteli Rose Bay Oteli de tercih edilebilir.

Eski Foça’ya doğru: Mambo Beach, Pollen Tatil köyü ve Hanedan Beach tercih edilebilir.

Yeni Foça Çevresi’nde Gezilecek Yerler

Kozbeyli Köyü

Yeni Foça’ya gelmeden Kozbeyli Köyü’ne uğrayabilirsiniz. Eski taş evler, zeytinyağı tesisleri, kahvaltı yeri, et restaurantları, köy ekmeği ve birkaç butik otel ve doğa yürüyüşü için ideal bir köy Kozbeyli. Yenifoça – Kozbeyli arasında doğa yürüyüşü ve bisiklet rotası mevcut. Bu sevimli rotada dağ çilekleri de toplayabilirsiniz. Kozbeyli hakkında detaylı yazımız için : Kozbeyli Köyü Foça

Kozbeyli

Eski Foça

Eski Foça – Yeni Foça arası yaklaşık 20 km. 15 dakikalık muazzam bir rota ile Eski Foça’ya gidebilirsiniz. Dolmuşlar geçiyor.

Bu rotada giderken Sazlıca Plajı‘na uğrayabilirsiniz. Kamping imkanı ve dalış eğitimi verilen mekana giriş uygun fiyatlı.

Eski Foça , Yeni Foça’ya göre daha gelişmiş ve daha turistik. Eski Foça ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bağarası Köyü

Bağarası Köyü’ne giden yolda birkaç gözlemeci ve kahvaltı mekanı açıldı. Naturel bir öğün için tercih edilebilir.

Yeni Foça ve Çevresinde Denize Girilecek Yerler

Yeni Foça Halk Plajı

Merkezde yer alan plaj, mavi bayraklı halk plajı olup kumluk bir denize sahip.  Şezlong kiralanabiliyor.

Ücretli bir plaj (beach club) arıyorsanız, Eski Foça’ya doğru olan sahil yolu boyunca birçok beach club bulabilirsiniz.

Yeni foça merkezi, burunucu, Gencelli , Petre Koyu, haricinde çevrede denize girebileceğiniz bir çok yer mevcut. Foça’da denize girilecek yerler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Foça Gezilecek Yerler Aralık 9, 2018 at 11:26 am

    Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık….

  • Leave a Reply