Aydın

Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyon, Akçay Nehri’nin aşındırarak oluşturduğu bir jeo-güzellik. Yer yer 10-12 metreye kadar daralan ancak genel olarak geniş, hem ekolojik güzelliği, hem tarihi ögeleri , hem de kayaç yapısı ile dikkat çeken bir kanyon. 2016 yılından bu yana turistik olarak ziyaret ediliyor.

Arapapıştı Kanyonu Nerede? Kanyona Nasıl Gidilir?

Arapapıştı Kanyonu’nun konumu oldukça ilginç. Kamyonun başlangıç yeri Denizli ile Muğla sınırında olup, Aydın sınırlarından devam ediyor. Dolayısıyla tur sonunda 3 şehrin kesişiminde yer alacaksınız.

Kanyona Kemer Barajı’nın gölünden sonra ulaşabilirsiniz. Semt olarak Aydın Bozdoğan – Kemer Mahallesi’ne bağlıdır.

Aydın Merkez Arapapıştı Kanyonu arası yaklaşık 95 km’dir.

İzmir’den Arapapıştı Kanyonu’na araçla gitmek için en doğru rota Aydın Otobanı üzerinden Sultanhisar veya Nazilli’ye ulaşarak gitmektir. Nazilli – Kanyon arası mesafe 52 km’dir.

Arapapıştı Kanyonu’na Toplu Taşıma ile Gitmek

Kanyona toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. 216 numaralı Nazilli – Bozdoğan – Amasya otobüsü teknelerin kalktığı iskeleden geçiyor.

216 Numaralı otobüs ile Nazilli’den sabah 08:00 – 17:30 saatleri arasında 5 karşılıklı sefer düzenlenmektedir.

Arapapıştı İsmi Nereden Geliyor?

Kanyonun ismini duyan herkes şüphesiz “Arapapıştı ne demek” diyebilir. Söylentiye göre buraya MS 7. Yüzyılda seferlere gelen Araplar, kanyonun sert yamaçları sebebiyle ilerlemede zorlanınca Arap şaşırdı – afalladı anlamına gelen Arapapıştı ismi buraya yakıştırılmış. Diğer isimleri İnceğiz, Körtepe olarak geçiyor.

Arapapıştı Kanyonu Nasıl Gezilir?

Kemer Barajı’nı geçtikten sonra Güvenir Köyü yönüne sapıp Kemer Mahallesi’ne geldiğinizde kıyıdan kalkan tekneler ve kioskları görürsünüz. Kanyon turu tekne ile yapılıyor.
Arapapıştı Kanyonu’nda özel tekne kiralanmıyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin kendi tekneleri ile toplu şekilde gezebiliyorsunuz.
Kanyon turu her dakika yapılmıyor. Kalkış saatleri gruplara bağlı olup belirli saatlerde yapılıyor. Öncesinde rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Arapapıştı Kanyonu tekne rezervasyon numarası: 05423059585

Kanyon için en iyi gezi zamanı yaz ayları ve suların çekildiği dönemdir. Eğer baraj gölü doluluğu fazla ise kanyonda su seviyesi yükselmekte ve görülebilecek yerler azalmaktadır.

Arapapıştı Kanyon Giriş & Tekne Fiyatı

Kanyon’un mesire yeri veya tesisleri için herhangi bir giriş ücreti yok. Ancak kanyonu gezmek için ihtiyacınız olan tekneler ücretli. Tam biniş ücreti 40 TL olup , öğrenci 30 TL.

Tekne Turu Ne Kadar Sürüyor?

Kanyonda tekne turu yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Tekne turunda can yeleği takma zorunluluğu ve tekneyi kullanan görevlinin inisiyatifinde olan kalitesiz müzikler ile birlikte fotoğraf çekme telaşına kapılan ziyaretçiler turun güzelliğini baltalasa da, turda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tekne dışında kanyonu gezemezsiniz ancak çeşitli yollar ile göl kenarlarına ve meşhur kanyon üstü fotoğraflarının çekildiği tepeye gidebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu’nda Neler Var?

Kanyon antik dönemden beri insanların korunma, beslenme, dini ritüeller ve ulaşımı için önem taşımış.
Kanyonun bitişinde bir pers mezarı bulunuyor. Bu mezarın 2500 yıllık olup buradan geçen bir Pers generaline ait olduğu düşünülüyormuş. Mezar yakın zamana kadar işçilerin barınma ve define avcılarının hedef yeriymiş. Eni 8 metreye ulaşan bu mezarın, sular yükseldiğinde aynı bizim gibi sadece tepe yapısını görebilirsiniz.

Pers Mezar Anıtı

Kanyon etrafında çok çeşitli mağaralar, antik kalıntılar ve sur yapıları görülebilir. Kanyon yakınındaki Körteke Köyü’nde Kale Tepe olarak bilinen bir kale bulunuyor. Bu kale Karia Krallığı’nın bir yapısı.

Manastır Dehlizi

Kanyon içinde ilginç bir mağara yapısı mevcut. Bu mağaranın dağın öteki tarafına geçit olma ihtimali üzerinde duruluyor. Geçit içinde manastır kalıntıları gözükebilir.

Kemer Barajı’na da ismini veren Kemer Köprüsü Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından yaptırılmış. Yaptırılma amacı ise Aphrodisias’a ulaşımmış. Mermerden yapılan bu köprü de sular altında kaldığı için görülemiyor. Sular çekildiğinde köprüyü görme şansınız var.

Karabataklar Tekneleri Selamlıyor

Kanyon etrafındaki memeli ve kuş türleri de dikkat çekmekte. Çok büyük ihtimalle Gri – ak balıkçıl (heron) ve karabatak kuşlarını göreceksiniz. Ayrıca şahin, atmaca türleriyle birlikte, kayalıklarda beslenen dağ keçilerine de denk gelebilirsiniz.

Tekne turu sonrasında köy pazarını da ziyaret edebilirsiniz.

You Might Also Like