Yunanistan

Sakız Adası Mostra Karnavalı

Mostra Festivali her yıl Sakız Adası’nda düzenleniyor. Hem dini hem tarihi bir hikayeye sahip Mostra Karnavalı. Ama hepsinin ötesinde şamatalı bir eğlence festivali. Ada halkı haricinde Türkiye’den her yıl karnavala çok sayıda Türk gidiyor. Peki bu Mostra Festivalinin Tarihi hikayesi ne?

Mostra Karnavalı Hikayesi

Bundan yüzyıllar önce Sakız Adası’nın Tyhmiana Köyü’nün gözcüleri yaklaşan bir korsan gemisi görür. Sıklaşan korsan baskınlarına karşı köy halkı dar sokaklarında korsanlara pusu kurar ve hepsini öldürürler. Sonrasında ellerinde zeytin dallarıyla Vre Vre Mori Mori diye bağırarak olayı kutlamışlar ve daha sonra gelenekselleşerek Mostra Festivali halini almış. Mostra Karnavalı Sakız Festivalleri arasında en önemlisi olarak gösteriliyor.

Festival Girişinde Sakızlı Şeker Veren Görevli

Mostra Karnavalı Ne Zaman Yapılıyor?

Festivalin tarihi önemli. Ortodoks Hristriyanların 40 Günlük Perhiz’inden önce cuma günü başlayan festival pazar günü sona eriyor. Kaçırmamanız gereken asıl gün pazar sabah ve öğle saatleri.

Mostra Festivali Nerede Yapılıyor?

Mostra Olayı’nın gerçekleştiği Tyhmiana Köyü’nde yapılıyor. Köy ile Sakız Merkez arası araba ile 10 dakika. Yürüyerek gidilmez. Motor veya araba kiralayıp gidebilirsiniz. Özellikle festival günü ise merkezden servisler kaldırılıyor. Festivali Meoth Kültür Kulubü isimli bir Sakız Adası derneği yapıyor.

Festival Geçiş Alanı

Mostra Karnavalı’nda Neler Yapılıyor?

Mostra Festival’inde genç yaşlı herkes kostümler giyiyor. Geleneksel olarak Talimi ismindeki bir dans yapılıyor ve ağaç dalları kılıç olarak kullanılıyor.

Pazar günü olayın kahramanları kiliselerde ve meydanda anılır. Daha sonra resmi geçit başlar. Bu resmi geçitte yüzlerce farklı kostüm giyilir ve cadde boyunca yürünür. Seyirciler de alkışlarıyla destek olur.

Her türlü konseptte alakalı – alakasız kostümü burada görebilirsiniz. Yeme-içme servisleri de ücretli ücretsiz olarak yapılıyor. Kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir festival. Kalabalık olacağı için kendinize resmi geçit öncesinde iyi bir izleme noktası bulmanızda fayda var.

Mostra Karnavalı’na Türkiye’den Nasıl Gidilir?

Festivalin olduğu haftasonu cumartesi sabahtan Çeşme’den kalkan feribotlarla tur paketi satın alabilirsiniz. Ada gezisi, konaklama ve transferler dahil fiyatlar için Çeşme limandaki ofislerden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şu yazımız da size yardımcı olacaktır. Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Sakız Adası Otel ve Nerede Kalınır Öneri?

Türkiye otelleri için olmasa da yurtdışı otelleri için booking.com hala aktif. Sakız Adası otel listesine buradan ulaşabilirsiniz.

You Might Also Like