Yunanistan

Sakız Adası Feribot | Tüm Gidiş Yöntemleri

İzmir’den neredeyse el sallama mesafesinde olan Sakız’a ulaşım için en temel yöntem tabi ki Sakız Feribot seferleri. Birkaç özel firmanın gemisiyle İzmir’den Sakız Adası’na gidebilirsiniz. Sakız Feribot fiyatları ve saatleri bu yazıda ancak başka yöntem var mı önce onlara bakalım.

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Ertürk Lines Bilet

Bir ada şehri olan Sakız (Chios) için doğal olarak en temel yöntem Sakız Feribotları. Ancak arabanızla da Sakız Adası’na gidebilirsiniz.

Sakız Adası’na Arabayla Gitmek

Kendi arabanızla Sakız Adasına gidebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken arabanıza yeşil vize almanız. Turing üzerinden yaklaşık 50 Euro yatırarak arabanızı yurtdışında kullanabiliyorsunuz. Peki arabayla Sakız’a nasıl gidilir?

Bunun için gerçekten feribot olan gemilere denk gelmeniz gerekiyor. Katamaran tipi hızlı gemiler araba taşımıyor. Ancak haftada 1 kez genelde cumartesi sabahları Sakız Adası’na arabalı feribot kalkıyor. Ertürk Lines ve Sunrise Lines arabalı gemiye sahip.

Yunan feribot gemisi sakız adası

Sakız Adası’na Uçakla Gitmek

Sakız Adası’nda merkeze 5 dakika araba mesafesinde bir havalimanı var. Ancak Türkiye Sakız uçak seferi bulunmuyor. Sakız’daki havalimanından kalkan uçaklar Atina ve Selanik’e gidiyor. Dolayısıyla Türkiye’den Sakız’a gitmenin tek yolu İzmir’den geçiyor.

İzmirden Sakız Adasına Nasıl Gidilir?

Çeşme Ulusoy Limanı

Sakız Feribotlarına binmek için İzmir Çeşme Limanı’na gitmeniz gerekiyor. Gemiler Çeşme’den kalkıyor.

Sakız Adası Feribot Fiyatları

İzmir Sakız Adası feribot seferleri için genelde 3 firma kullanılıyor. Ertürk Lines, Turyol ve Sunrise denizyolları ile Sakız’a gemiyle gidebilirsiniz. Sakız Adası feribot fiyatları 26 Euro civarında (gidiş-dönüş). Çocuklar %50 indirimli.
Araba veya motosikletle gitmek isterseniz tabi ki fiyat artıyor.

SAkız adası bilet Gişeleri

Sakız Bileti Nereden Alınır?

Firmaların resmi sitelerinden ve Çeşme Limanı’ndaki ofislerinden alabilirsiniz. Fiyatlar standart, ekstra bir indirim olmuyor.

Sakız Adası Feribot Saatleri

Sakız Adası feribot saatleri Çeşme’den sabah 09.00’da. Dönüş gemileri ise 17.00’de Sakız’dan kalkıyor. Her gün karşılıklı sefer var.

Turyol Sakız Bilet

Çeşme Sakız Arası Ne Kadar?

Normal feribotlar ortalama 35 dakika sürüyor. Hızlı katamaran ile bu süre 20 dakika.

Sakız Adasına Pasaport Gerekli mi?

Sakız Adasına Nasıl Girilir

Evet gerekli. Sakız Adası’na vize gerekiyor mu? Evet. Detaylı bilgiyi bu yazımızda okuyabilirsiniz: Sakız Adası’na nasıl girilir, vize imkanları, kapı vizesi.

Sakız Adası Otel ve Nerede Kalınır Öneri?

Türkiye otelleri için olmasa da yurtdışı otelleri için booking.com hala aktif. Sakız Adası otel listesine buradan ulaşabilirsiniz.

You Might Also Like