Karaburun

Karaburun Plajları ve Denize Girilecek Koyları

Karaburun plajları ve bakir koyları ile epey tercih edilen bir bölge. Tabi popülerliğinin de ilerisi için tehdit oluşturduğunu söylemek gerek. Karaburun denizi nispeten soğuk ancak oldukça temiz bir suya sahip. Mavi bayraklı birkaç plaj da mevcut.

Karaburun denizi Akdeniz fokunun da aynı zamanda yaşam alanı. Denizde onlarla karşılaşmanız çok düşük bir ihtimal.

En çok bilinen Karaburun Plajlarını , İzmir’den Karaburun’a gidiş sırasına göre sıraladık.

Manal Koyu

Balıklıova ile Mordoğan arasında yer alan koy, birkaç kafeteryası olan daha çok yazlık sitelerin kullandığı ancak günübirlik denize girmek isteyen aileler için ideal. Sezen Aksu koyu olarak da isimlendiriliyor.

Mordoğan Kocakum Plajı

Mordoğan merkezde denize girmek istiyorsanız bu plajı kullanabilirsiniz. Aileler ve tesis imkanı arayanlar için ideal. Çevrede çok sayıda pansiyon, kafe ve market bulunuyor. Çarşı ile bütünleştiği için Çarşı Plajı olarak da isimlendiriliyor.

Ayıbalığı Koyu

Her ne kadar koya ücretsiz girilse de geniş bir şekilde plaja yayılmanız pek mümkün değil çünkü bu koy oldukça dar ve doğal bir koy. Plaj olanağı kısıtlı, tepede gençlere hitap eden bir beach club ve koy içinde ailelerin kullanabileceği bir kafeterya mevcut.
Daha çok gençlere hitap eden Seal Beach Club giriş ücreti haftasonu 120 TL. (2022Yaz)
Koyun denizi kumluk değil, denizin dibinde yassı kayalar mevcut. Koyun yan tarafında fokların eski üreme alanları var.

Ardıç Plajı

Ardıç Plajı – Foto: Yavuz Mercan

Mordoğan’ın bitiminde ismini ardıç ağaçlarından alan geniş kumsal plajı. Aile ve arkadaşların kendi halinde vakit geçirebilecekleri ideal bir kumsal. Hem halk plajı hem de şezlong ücreti alan mekan mevcut. Belediyenin ücretsiz şemsiye ve soyunma kabinleri var.

Boyabağ Koyu

Boyabağ

Mordoğan ile Karaburun arasında bakir sayılabilecek bir koy. Dalgıç kafe ve Koder Kafe hem tesis hem de sakin bir koy isteyenlerin ihtiyacını karşılıyor.

Koylardan Bazılarının Harita Görünümü

İçme Kıyısı Plajı

Kösedere Köyü’nün sahili olarak geçen plaj, huzurlu ve sakin.

Alman Koyu

Tesis ve kolay bir yolu olmayan bakir bir koy, Karaburun’da plaj arayanlar için uygun değil.

Mimoza Plajı

Karaburun merkezinin sağ tarafında yer alan Mimoza Koyu diğerlerine göre biraz daha sessiz. Paralı bir tesis arayan Mum Beach Club’u tercih edebilir. Merkezden yürünebilir.

Karaburun Bodrum Koyu

Haftaiçi oldukça sakin olan bu plaj, kendi şemsiyeniz ve sandalyeleriniz varsa ideal. Koyda yine birkaç kafeterya imkanı var. Belediyenin ücretsiz soyunma kabini ve şemsiyesi var. Sahil çakıllı , denizi temiz ve serin.

Bodrum Plajı

Bodrum Plajına Nasıl Gidilir?

Bu plaja Karaburun şehir merkezinden aşağı yürüyerek veya iskele tarafından geriye yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Karaburun Akvaryum Plajı (İncirlikoy)

İncirlikoy olarak bilinen plajın diğer adı da Akvaryum Plajı. İsminin nereden geldiğini belirtmemize gerek yok tabi ki. Koy mavi bayrağa sahip. Plaj çok geniş değil. Haftaiçi sadece yazlık sahiplerinin kullandığı plaj haftasonu dolup taşıyor. Tesis imkanı kısıtlı.

Akvaryum Koyu’nun karşısında yer alan adanın ismi Küçük Ada.

Akvaryum Plajına Nasıl Gidilir?

Karaburun iskelesinden yukarı yürüyüp 200 – 300 metre sonra sol tarafta adacıkların karşısında plajı göreceksiniz.

Kuyucak Koyu

Koy mavi bayrağa sahip 3 koydan biri. Kuyucak Plajı olarak da geçiyor. Karaburun İskele’sini geçtikten sonra merkeze çok yakın olan koyda her türlü imkan var.

Dolungaz Koyu

Kuyucak Koyu’ndan 2 km sonra ufak bir koy olan Dolungaz aynı zamanda bir kamp alanı. Karaburun’da camping mekanı arayanlar için ideal. Koy oldukça doğal ve sakin. Tesis yok. Plaj, şezlong konforu arayanlar için uygun değil. Kendi ekipmanı olanlar için ideal. Deniz kumluk değil ancak temiz ve durgun bir suya sahip.

Yeniliman Sahili

Sahil büyükçe taşlardan oluşuyor. Denizi de taşlı ancak Karaburun’un kuzeyindeyseniz ve tesisi olan bir sahil arıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Yeniliman
Yeniliman

Kumbukü Koyu

Karaburun yarımadasının en kuzeyinde yer alan bu geniş plaj, tüm ihtişamıyla Midilli Adası’nı selamlıyor. Plaj kumluk değil ancak ince taşlardan konforlu ve geniş bir alana sahip. Tesis yok. Haseki Köyü’nü geçtikten sonra sahil yönüne giderek araçla plajın yakınına kadar inebilirsiniz.

Hamzabükü Koyu

Karaburun’un kuzeyinde Kumbükü Koyu sonrasında yer alan Hamzabükü görece daha popüler ancak yine de ulaşımı epey zor olan bir yer. Sarpıncık Köyü’nden aşağı araçla virajlı yollardan inebilirsiniz.
Karaburun’da çoğu koyun ve plajın halk plajı olduğunu unutmayın. Bu sebeple her türlü insan tipi ve sorunla karşılaşabilirsiniz.

Badembükü Koyu

Karaburun’un batı yakasının en güzel plajlarından biri Badembükü. Geniş bir kumsal, günbatımında çok keyifli olabiliyor. Kampçıların tercih ettiği bu koyda hiç bir tesis yok. Parlak Köyü’nden ihtiyaçlarınızı alıp araçla aşağı inebilirsiniz.

Koy öğleden sonra şiddetli rüzgar alabilir. Bu sebeple sabah saatlerinde tercih etmek daha keyifli olacaktır.

Badembükü ile Çeşme Ildırı arasında denize girilebilecek başka plajlar da mevcut. Tolos Plajı, Dikencik Koyu , Tuzla Koyu, Kocadere Koyu , Gerence Koyu bunlardan bazıları.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply