Denizli

Laodikeia Antik Kenti – Laodikya

Laodikeia Antik Kenti veya Türkçe ismi ile Laodikya son dönemde popülerleşen Türkiye’nin en popüler 20 antik kenti arasına alabileceğimiz bir ören yeri. Hatta Efes’ten sonra büyüklük olarak en büyük ikinci antik kent. Eğer Denizli’deyseniz internetten biraz bilgi alıp veya bu yazıyla gezmenizde fayda var.

Laodikya Nerede?

Denizli merkeze yakın bir noktada yer alıyor. Karşısında Pamukkale olan antik kente ulaşım araçla oldukça kolay.

Kentin Hikayesi ve Tarihi

Laodikya Antik Kenti tarihi MÖ 5500 lere ulaşıyor. Kazı çalışmaları 2003te başlamış. Kent 2. Antiokhos’un karısı Laodike adına kurulmuş. İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri burada. Dolayısıyla Hristiyanlar için kutsal bir yer. Ayrıca bölgenin zengin su kaynakları sebebiyle antik dönemde tedavi amaçlı ziyaretler de çok oluyormuş.

Tavla ve Mangala Benzeri Bir Oyun

Laodikeia İsmi Nereden Geliyor?

Yukarıda belirttiğimiz gibi kentin adı kralın karısı Laodike’den geliyor. Bir süre sonra Türkler bu bölgeye Ladik derken daha sonra çok sayıda göl ve sulak alan sebebiyle buraya Denizli deniyor. İşte Denizli İsmi Nereden Geliyor? sorusunun cevabı da bu.

Laodikya Giriş Ücreti Ne Kadar?

Laodikeia Antik Kenti giriş ücreti 280 TL. Müzekart ile ücretsiz.

Kente Giriş Noktası Olan Suriye Caddesi

Ziyaret Saatleri?

Laodikya Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor sorusunun cevabı sabah 08.00 ve akşam 17.00

Neler Var? Nasıl Gezilir?

Laodikya Tiyatrosu

Kent çok büyük olsa da yürüyerek gezilebilir. Anadolu’nun en büyük stadyumu burada. Suriye Caddesi ile başlayan kentte Agora, Hamam, Kilise ve çok güzel bir Tiyatro mevcut. Tiyatroyu kesin görüp, bir oturup soluklanmalısınız. Amfi tiyatroda yazın konserler de yapılıyor.

Laodikeia Antik Kenti Kilisesi

Laodikeia Antik Kenti’nin tarihi açıdan en önemli yeri olan kilise içinde sunak ve mozaik yapıları oldukça ilgi çekici. İçinde daimi güvenlik olması da önemini gösteriyor.

Kilise İçindeki Mozaikler

Laodikya Antik Kenti mi yoksa Hierapolis mi? Hangisini görmemiz gerekir derseniz Pamukkale’ye yakın olduğu için Hierapolis tercih edilebilir ancak Laodikeia vaktiniz varsa kesinlikle görmeniz gereken bir yer. İleride daha da değeri anlaşılacaktır.

You Might Also Like