İzmir

İzmir’in Köfteleri – İzmir’de Nerenin Köfteleri Meşhur?

Milli yiyeceklerden biri köfte. Türkiye’de çok bilinenden az bilinene belki yüzlerce çeşit köfte vardır. İzmir de kültürel zenginliğiyle bundan nasibini alıyor ve köfte literatürüne çok iyi köfte çeşitleri sunuyor. İzmir’in köftelerini incelemeden önce şuna bir bakalım.

Köfte İsmi Nereden Geliyor?

Farsçada kıyılmış, dövülmüş etlere küfte deniyor. Bizimki de oradan alıyor ismini. İnce kıyılmış et, baharat, soğan ve farklı lezzetlerin kıyılması, karışmasıyla köfte oluyor. Yunanistan’da ise keftedes olarak söyleniyor.

1 – İzmir Köfte

İzmir sulu köfte olarak da bilinir. Fırında, güveçte, tencerede ve çoğu ortamda kolaylıkla yapılabilen hem ev hem de lokantalarla özdeşleşmiş efsane köfte. Salça, patates ve köfteden oluşuyor. Neredeyse 200 yıllık biz lezzet.
Hızlı İzmir Köfte Tarifi: Önce patatesler daha sonra da köfteler kızartılır. Daha sonra sırasıyla domates, biber ve salçalı sos gezdirilir.

Bu da yalancı İzmir Köfte (Köfte Kebabı olarak da biliniyor)

2 – Çeşme Köftesi

Çeşme o kadar şeyiyle meşhur olunca köftesi tabi pek bilinmiyor. Çeşme olunca akla gelen yerel lezzet sakızla yoğurulan ince kıyılmış kıymayla yapılan köfte suratınızı inceden bir ekşitmiş olabilir. Sakız ve köfte mi? .. Çoğu Çeşmelinin bile bilmediği ve pek yapılmayan bu köfte hakkında düşünceleriniz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir başka Çeşme Köftesi tarifi ise sarımsak ve baharatlarla yapılan, yumurtayla harmanlanan özel bir lezzet. Sıkma olarak da biliniyor.

3 – Ödemiş Köftesi

Köfteler Bir yanda pişerken, ekmeğin banılacağı biberli tereyağ hazırlanıyor.

Her yöre kendine göre bir köfte uydurabilir ancak çoğu, Ödemiş Köfte kadar lezzetli ve hatırda kalıcı olamaz. Ödemiş dışında kolayca bulunamayan ancak Ödemiş’te de sanki başka bir şey yenmiyormuş gibi de yerel bir kahraman Ödemiş Köftesi. Yağlı ekmek üzerine konan bol baharatlı köfte ile servis ediliyor. Yanında koyun yoğurdu ile yemeniz tavsiye olunur.
Kıyma harcının dinlenmesi önemli Ödemiş Köftesi için. En çok bilinen Ödemiş Köftecileri Dostol Kebap, Hurşit ve Atom Lokantası.

Ödemiş Köfte

İzmir’de Ödemiş Köftesi Nerede Yenir?

 • Etiket Ödemiş Köfte (Alsancak)
 • Ödemiş Köftecisi Ersin’in Yeri (Yenişehir)
 • Ödemiş Köftecisi (Altındağ
 • Köfteci Süleyman (Çeşme)

4 – Tire Köfte

Sadece köfte açısından İzmir’in en sade köftesi Tire köftesi’dir. Tuz dışında bir baharat konmuyor ancak sunumu ve yan lezzetleriyle gerçek bir efsane.

Tabağın dibine sıvanan yoğurt, mis gibi kızdırılmış tereyağ ve kıyılmış domates. Bir de kurutulmuş biber ile ağızları sulandıran bir lezzeti var. Izgarada şiş ile pişen köfteler şişten sıyrılıyor ve üstüne maydanozla servis ediliyor. Tereyağını yoğurt üstüne dökenler olduğu gibi köfteyi ekstra tereyağında çevirenler de oluyor. Tire Köftesini Tire merkez ve çevresindeki popüler işletmelerde deneyebilirsiniz.

İzmir’de Tire Köftesi Nerede Yenir?

İzmir’de en iyi tire köftesi Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nde ve Basmane-İkiçeşmelik’teki Tire Köftesi lokantalarında bulunur. Ayrıca Çiğli Kipa AVM’de bir Tire köftesi yapan yer mevcut.

5 – Bergama Köfte

Karışık Bergama Köfte Tabağı (Acılı, Sade ve Kaşarlı)

Bergama köftesini duymayanlar olabilir. Daha önce duymadığı için de uydurulmuş bir tarif sananlar olabilir. Oysa ki ülkemizin belki de en lezzetli köftelerinden biri Bergama köftesi.
Özelliği epey büyük olması, özenle yoğurulması, çok baharat olmaması ve içindeki yağdan dolayı muazzam lezzeti. Bergama köftesini kesinlikle denemelisiniz.

Bergama’da Altın Kepçe ve Çiçeksever lokantalarında köfteyi tadabilirsiniz. Ayrıca İzmir Kemeraltı’nda da 2 tane Bergama Köftesi yapan yer bulunuyor.

İzmir’in Çevresindeki Meşhur Köfteler

 • Aksihar Köfte (Manisa)
 • Salihli Odun Köfte (Manisa)
 • Alaşehir Odun Köfte (Manisa)
 • Soma Köftesi
 • Edremit Ekşili Köfte
 • Ayvalık Kekikli Ada Köftesi
 • Nazilli Köfte ( Aydın)
 • Denizli Köftesi
 • Afyon Köftesi

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply mehmet beştaş at

  bergama köftesi acılı ve kaşarlı olmaz,bunlar sonradan uydurulanlar,gerçek bergama köftesi yağlıca,kareye yakın dikdörtgen,bol kmyonlu olup piri köfteci emin dir,sonra çiçeksever,pala vb devam ettirmişlerdir.

 • Leave a Reply