Muğla

Stratonikeia Antik Kenti

Bir sevda şehri ve gladyatörler şehri olarak biliniyor Stratonikeia. Muğla’da yer alan Stratonikeia Antik Kenti son dönemde İş Bankası’nın desteğiyle epey hızlanan kazı çalışmaları sayesinde epey gün yüzüne çıktı ve ziyarete kesinlikle değer bir rota haline geldi. Eğer İzmir – Muğla – Bodrum bölgesinde seyahat ediyorsanız kahverengi tabelayı gördüyseniz hemen durun ve ziyaret edin.

Stratonikeia Antik Kenti Nerede?

Muğla’nın son dönemde madenleriyle meşhur olan Yatağan İlçesi sınırlarında yer alıyor Stratonikeia Antik Kenti. Yakın zamana kadar Eskihisar Köyü olarak da biliniyordu. Evet köy direkt Antik Kent’in içine kurulmuş. Köy büyük oranda terk edilse de tekrar ayağa kaldırılıyor ve yaşam devam ediyor.

Girişe Yakın Olan Stratonikeia Amfi Tiyatrosu 12bin Kişilik

Stratonikeia Ne Zaman Bulundu ve Hikayesi?

Milattan önce 3000 yıllarından beri yaşam olduğu düşünülüyor. Arkaik dönemden, Helenlere daha sonra Romalılardan Osmanlılara kadar çok sayıda toplum burada yaşamış. 1957’de depremden sonra yaşayanlar da terk etmiş.

Kentin İçindeki Şaban Ağa Cami ve Hamam

Kazılar 1977 yılından beri Türkler tarafından yapılıyor ve günümüzde Pamukkale Üniversitesi öncülüğünde devam ediyor.

Kazılarda Yerel Köylüler ve Arkeologlar Birlikte Çalışıyor

Stratonikeia Ne Demek?

Kral 1. Antiokshos’un karısını onurlandırmak adına kente onun adını vermesiyle kent ismini kazanmış. Dolayısıyla bir aşk şehri. Aynı zamanda emekli gladyatörlerin inziva yeri.

En Görülmesi Gereken Şeylerden Biri Meclis Binasındaki Genel Fiyat Listesi

Stratonikeia Ücretli mi? Antik Kentte Müzekart Geçiyor mu?

Giriş ücretli. 2023 yılı itibarı ile 50 TL giriş ücreti var. Kesinlikle değer. Müzekart ile ücretsiz gezebilirsiniz.

Stratonikeia Antik Kenti Nasıl Gezilir? ve Neler Var?

Umumi Tuvaletin 92 Kişilik Olduğu Düşünülüyor

Antik kentte Kiliseler, Umumi Tuvalet (Laterna), Meclis Binası, Spor Alanı (Gymnasium), Amfi tiyatro, Caddeler ve çeşitli kapılar bulunuyor.

Antik kenti gezerken ilginizi çekecek şey Osmanlı tipi evler ile Antik dönem evlerinin yanyana ve içiçe kalmış olması. Bu gerçekten ilginç bir görüntü.

You Might Also Like