Kıbrıs

Kıbrıs Kapalı Maraş

Kapalı Maraş Plajı ve Terkedilmiş Şehir

Kapalı Maraş Kıbrıs son dönemde en çok merak edilen turistik bölgelerden. Kıbrıs Maraş terkedilmiş şehir olarak biliniyor çünkü yaklaşık 50 yıl kimsenin yaşamadığı bir hayalet şehir olarak kaldı. Ta ki 2020 yılına kadar. Kapalımaraş hikayesi? Turistik olarak nasıl gezilir? Dikkat etmeniz gereken konular hepsi bu yazıda.

Kıbrıs Kapalı Maraş Hikayesi

1970’lerin başı, muazzam plajlar, şahane oteller, lüks kafeteryalar, araba galerileri, tatil yapan yüzlerce insanlar ve gittikçe gelişen bir turizm bölgesi. O kadar gözde bir bölge ki, hotel inşaatları seri yükselmeye başlar. Ta ki Kıbrıs’ta yaşanan sorunlar sebebiyle başlayan Kıbrıs Barış Harekatına kadar.

Kapalımaraş terk edilmiş şehrin kafeteryası

1974 yılında Türk askerinin kontrolüne geçen bölge boşaltılır, yağmalanır ve kullanılamaz hale gelir. Peki neden kimse kullanamaz?

Maraş’ta Niye Kimse Yaşamıyor?

Burada yaşayan insanlar bir anda mülklerini bırakınca yerine başkalarının yerleşmesi sorun olacağı için boş bırakılması anlamsız olsa da en mantıklı çözüm olmuş. İşte bu sebeple terk edilmiş şehir Maraş.

Terk Edilmiş Şehir olsa da yaşam asfaltı delen bir bitkiyle devam ediyor.

Kapalı Maraş Nerede?

Kıbrıs Maraş Bölgesi adanın doğu sahilinde yer alıyor. KKTC ile Rum kesimi’nin birleştiği yerde. Maraş Gazimağusa’ya bağlı. Gazimağusa merkezden yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Maraş’a Yol tarifi almak için ve otobüsle gitmek için Kapalı Maraş Orduevi’ne gidebilirsiniz. Zaten bölgedeki tek aktif bina burası.

Kıbrıs Maraş Ziyaret Saatleri

Kapalı maraş nasıl ziyaret edilir?
Girişte herhangi bir zorluk yok.

Maraş bölgesinin ziyaret saatleri 08:00 – 17:00 arasıdır.

Giriş Ücretli mi? Hayır değil.

Kıbrıs Hayalet Şehir Nasıl Gezilir?

30 TL karşılığında Bisiklet Kiralanıyor.

Araç girişi yok. İki türlü gezebilirsiniz. Girişte bisiklet kiralayarak veya belirlenen parkuru yürüyerek. Her ikisi de mantıklı. Eğer ruhunu yaşamak istiyorsanız ve zamanınız varsa yürüyebilirsiniz. Ortalama 1 saatte gezinizi bitirebilirsiniz.

Maraş’ın Nereleri Gezilebiliyor?

Bölgenin belirli bir kısmı gezilebiliyor. Zaten parkur ona göre çizilmiş ve asfaltlanmış. Açılan turistik parkur şehrin ruhunu anlamak için yeterli.

Fotoğraf çekmek serbest, drone yasak. Kafeterya mevcut. Dolayısıyla yiyecek – içecek ihtiyacınızı içerde ve girişte karşılayabiliyorsunuz. Bölgede gezerken göreceğiniz şeyler genelde otel, moda evi, kafeterya ve İngiliz kültüründe olan işletmeler. Kapalımaraş ziyaretinizde 60’lar ve 70’lerin ruhunu direkt olarak tabelalarda ve kaybolan vitrinlerde göreceksiniz.

Birleşmiş Milletler binası kapalı maraş, UN Binası.
Birleşmiş Milletler Barış Gücü Askeri Hala Bölgede Aktif.

Binalara Girilebiliyor mu?

Hayır girmek yasak ve tehlikeli. Zaten yıllarca yapılan talan sonrası hiçbir eşya da kalmamış. Girmeye çalışırsanız askerler uyarıyor.

Meşhur Toyota Binası

Kapalı Maraş Toyota binası en ilgi çeken yapılardan. Burası Osmanlı döneminde bir Türk vakfına aitmiş. Daha sonra Rumlara kiralanmış. Buranın önünde birleşmiş milletlerin (UN) bir kulübesi var.

Kapalı Maraş Plajı Kullanılıyor mu?

Evet Kapalı Maraş’ın plajları halka açık. Maraş’ın girişinde yer alan Palm Beach ve arkasında yer alan Derinya Halk Plajı ücretsiz. Müthiş temiz bir denizi ve plajı var.

Kapalı Maraş Plajı ve Terkedilmiş Şehir
Kapalı Maraş Sahili

Kıbrıs’a gelmişken Kıbrıs Kumarhane rehberini de okumayı unutmayın.

You Might Also Like