Kemalpaşa

Kemalpaşa Ümran Baradan Müzesi

Ümran Baradan Kimdir?

Ümran Baradan 4 Şubat 1945 tarihinde İzmir’de doğmuştur. İlkokul ve liseyi İzmir’de, üniversiteyi ise Ankara ve Viyana GSF’de bitirmiştir.
Resim yeteneği ona ilk işlerini hazırlamış, yaz tatillerinde ise Menemen’de çamur atölyelerinde çömlek yapmayı öğrenmiştir.

Daha sonra Kütahya’ya giderek burada Çini sanatı üzerine eğitim almış, resim, seramik ve çini üzerine sayısız eğitim, konferans, yayın ve eser bırakarak Türkiye’nin Uluslararası Dayanışma Birliği’ne seçilen ilk kadın üyesi olmuştur.

Hep bir kültür köyü kurmak isteyen Baradan, şimdiki Çiniliköy’ü kurmuş ve kendi isminin yer aldığı bir güzel sanatlar lisesini açmıştır.

Daha sonra yine Çiniliköy’de hem konut hem de restaurant amaçlı yaptırdığı binayı daha sonra müze ve sanat atölyesine çevirterek şimdiki halini aldırmış.

Sanata ve çocuklara değer veren Baradan 2011 yılında aramızdan ayrıldı.

Ümran Baradan Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Öncelikle Konak’taki oyuncak müzesiyle bu müzeyi karıştırmamak gerekir. Ümran Baradan Müzesi Kemalpaşa Çiniliköy’dedir. Çiniliköy ismi de yine Ümran Baradan tarafından yaptırılan ev ve çevresindeki sitelerin olduğu mahallenin ismidir. Müze, Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi‘nin hemen yanındadır.

Çiniliköy’e Nasıl Gidilir?

Çiniliköy, Îzmir – Ankara Karayolu’ndan Kemalpaşa’ya saptıktan sonra Torbalı yönüne doğru giderken sağ taraftadır. Yine aynı şekilde İzmir – İstanbul Çevreyolu’ndan Torbalı yönüne doğru giderken ulaşılabilir. Çiniliköy Mahallesi’nde gezilecek özel bir yer bulunmuyor.

Müzede Ne Var?

Müzenin bahçesine ufak bir kapıdan giriş yapıyorsunuz. Daha sonra Çiniliköy Anıtı sizi karşılıyor. Ana kapıdan müzeye girebilirsiniz. Müze girişinde giderleri karşılamak üzere sembolik bir para toplanıyor. Dilediğiniz miktarı bırakabilirsiniz.

Bina dışarıdan hemen ilgi çeken kuleli özel bir mimariye sahip.

Müze içerisinde Ümran Baradan tarafından yapılmış çini, seramik, resim ve heykel eserleri yer alıyor. Ayrıca kendisinin dünyanın her yerinden topladığı sanat eserleri koleksiyonları sergileniyor.

Müzede ayrıca Ümran Baradan’a ait kişisel eşyalar ve basında yer alan haberlerini görebilirsiniz.

Müze eskiden restaurant olarak düşünüldüğü için arka tarafta bir bar ve kış bahçesi yer alıyor.

Ufak binada ise müze görevlisi ve ufak bir dinlenme odası var. Kışın burada şömine eşliğinde ısınabilir ve dinlenebilirsiniz. Müzenin ayrıca bir kafeteryası bulunmuyor.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply