Kemalpaşa

Kemalpaşa Gezilecek Yerler

Kemalpaşa’da Görülecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Kemalpaşa’ya Nasıl Gidilir?

İzmir’den Kemalpaşa’ya gitmek oldukça kolay ve kısa sürelidir. İzmir ve Kemalpaşa arası 29 Km’dir. Kemalpaşa İzmir’e oldukça yakın olduğundan otobüsle direkt ulaşabilirsiniz.
İzmir – Kemalpaşa Otobüs Saatleri

Kemalpaşa Tarihi

Yakın zamana kadar bölgenin adı Nif olarak söylenmekteymiş. Nif ismi Nymphaion‘dan gelmekte ve Su Perisi anlamına gelmekteymiş.
Kemalpaşa tahmin edileceği üzerine ismini, Mustafa Kemal Atatürk’ten almaktadır. İzmir’in kurtuluşundan önce Atatürk burada konaklamıştır.

Kemalpaşa Görülecek Yerler

İzmir Kemalpaşa’da her mevsim gezilecek yer ve yapılacak bir şeyler bulabilirsiniz. Özellikle şubat – mart aylarında kiraz ve badem çiçekleri tüm ilçede güzel görüntüler oluşturuyor.

Belkahve Geçidi

Belkahve ve Atatürk Heykeli

İzmir’den Kemalpaşa’ya giderken yokuş çıktığınızda Belkahve Geçidi’ne gelirsiniz. Buranın özelliği İzmir’in kurtuluşundan bir gün önce Atatürk’ün şehre baktığı yer olmasıdır. Atatürk bu tepeden gözlem yapmış ve ertesi gün ( 9 Eylül’de) İzmir’e gelmiştir.

Ulucak Höyüğü

İzmir – Ankara yolunda, Belkahve’den sonra Ulucak sapağından dönerek, Ulucak Sanayi Sitesi’ne girdikten 200 metre sonra sağda höyüğe denk geleceksiniz. Buradan çıkarılan eserlerin çoğu İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyormuş. Biz gittiğimizde maalesef ziyarete kapalıydı. Özel izinle gezilebilir.

Nif Kalesi

İlçenin görece yüksek yerinde bulunan , henüz turistik bir girişimi olmayan bir yapı. Yöre halkı Hamalı Kale olarak da isimlendiriyor.

Atatürk Evi

Kemalpaşa ilçe merkezinde yer alan ev, Atatürk Müzesi & Anı Evi olarak geçiyor. Atatürk Kemalpaşa ziyaretinde burada konaklamış.

Lazkarisler Sarayı (Kız Kalesi)

Tekfur Sarayı olarak da adlandırılan yapı, Kemalpaşa şehir merkezi içinde yer alıyor. Bölgenin sembolü olan yapı Bizanslılar tarafından 13. yüzyılda yaptırılmış. Şu anda Osmanlı Parkı’nda yer alan bu yapı, virane bir şekilde durmakta ve her sene üstünde yuvası bulunan misafiri leylek ailesini beklemektedir.

Çiniliköy

Sanılanın aksine Çiniliköy, köy camisi ve meydanı olan bir köy değil. Çini sanatçısı Ümran Baradan tarafından yaptırılan ev ve çevresindeki evlere verilen genel isme Çiniliköy deniliyor.

Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi

Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi, Çiniliköy girişinde yer alıyor. Müze, Ümran Baradan’ın kendisi tarafından öncelikle restaurant amaçlı kurulmuş. Daha sonra malikane ve öğrenci atölyesi olarak kullanılan yapı günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Müzeye girişte sembolik bir para bırakılıyor. İçeride Ümran Baradan’ın kişisel eşyaları, sanat çalışmaları, koleksiyonları, çini ve seramik eserleri ile tablolar göze çarpıyor. Kesinlikle görülmesi gereken bir müze.

Kazak Vadisi (Kımız Çiftliği)

Alaş Kazak Vadisine Nasıl Gidilir?

İzmir Ankara karayolu veya İzmir – İstanbul çevreyolundan Kemalpaşa – Torbalı karayolu üzerine girdiğinizde Ümran Baradan Müzesi sonrası Nazarköy’e gelmeden sağa saparak Kazak Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.

Kazak Vadisi diğer adıyla Kımız Çiftliği, 1950’li yıllarda Şirzat Doğru tarafından kurulmuş.

Kazak Vadisi’nde Ne Var?

Burası eski Türklerin milli içkisi olan kımız üretimi yapılan, eski Türk milletlerinin adetlerini yaşatan, at binme, atla dağ yürüyüşü gibi etkinlikleri olan bir yer.

Burada ayrıca Kazak Türklerinin yaşam biçimleri & evlerini ( Otağ Kültürü) görebilir, lezzetlerini tadabilirsiniz. Çiğ börek ve kımız en çok tercih edilen yiyecek ve içecek.

Tesis kış döneminde hafta içlerinde kapalı.

Nazarköy

Kemalpaşa hatta İzmir’in en bilinen ve haftasonları tercih edilen turistik noktalarından biri Nazarköy. İzmir’de günübirlik gezilecek yerlerin başında geliyor. Nazarköy’de yapılacak şeyler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kemalpaşa Savandağ Gölü

Eski Savandağ Gölü Artık Binali Yıldırım Millet Bahçesi Olarak Anılıyor.

Kemalpaşa’daki en büyük su oluşumu olan göl maalesef yerel belediye tarafından millet bahçesine çevrilmiş ve etrafına beton dökülerek doğal yapı öldürülmüşt. Çiniliköy’ün karşısındaki bu oluşum artık göletpark olarak hizmet veriyor.

Karabel Anıtı

Belki de Kemalpaşa sınırları içerisinde hatta İzmir’in en büyüleyici tarihi eserlerinden biri Karabel Anıtı. Torbalı Yolu üzerinde Karabel Geçici’nde bulunan bu kaya parçasında çok belirgin bir şekilde Hitit Savaşçısı yer almaktadır. Söylentiye göre bu Hitit kabartması 3000 yıllık olup Hitit ve Sart krallıklarının sınır taşı olarak kullanılmış.


Karabel Anıtı’na bakmak için aracınızı yol üzerinde park edip, 5 dakikalık bir patika ile tırmanmanız gerekiyor. Maalesef ilgisizlikten herhangi bir merdiven veya informatif tabela yok. Dolayısıyla biraz tırmanmanız gerekecek.

2019 Şubat ayında Karabel Anıtı, define aramak isteyen veya turizm kaçakçısı hainler tarafından zarara uğradı.

Vişneliköy

Karabel Mesire Yeri sonrasında tepeyi inerken sağda yer alan Vişneliköy son dönemlerde Huzur Hayvan Çiftliği ile ismini duyurdu. Burada istismara uğramış, engelli, rehabilitasyonu tamamlanmamış hayvanlara bakılmakta. Rize’de kurban bayramında denize atlayan boğa da burada yer alıyor.

Örnekköy

Kemalpaşa çıkışından sola dönüldüğünde karşımıza çıkan Örnekköy, Artvin ve Erzurum’luların sayıca fazla olduğu tipik bir Anadolu köyü. Köyde ahşap oyması maketler yapılan bir marangozhane ve Yunus Cag Kebap ziyaret edilebilir.

Yukarıkızılca

Yukarıkızılca Köyü Güney Cepheden Görüntü

Yukarıkızılca Köy’ü Mahmut Dağı eteğinde, turistik olarak ilgi çeken bir köy. Bu köyle ilgili detayları Yukarıkızılca Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz. Yukarıkızılca’dan Armutlu yönüne doğru giderken Aşağıkızılca Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

Park Orman Kemalpaşa

Yukarıkızılca ile Armutlu arasında kalan Park Orman Kemalpaşa çam ağaçlarının arasında belediye tarafından yapılmış piknik ve sosyal alanı. Daha çok ailelere hitap ediyor. Giriş ücretsiz.

Armutlu

Kemalpaşa ile Turgutlu arasında bir kasaba Armutlu. Merkezi oldukça gelişmiş. Çevresinde çok sayıda çiftlik mevcut.
Armutlu’daki en eski yapılardan biri 4 gözlü köprü olabilir. (Kaynak: Erol Şaşmaz)

Armutlu Kadıoğlu Hamamı

Armutlu içinde yer alan Kadıoğlu Hamam’ı 100 yaşın üstünde yıkılmak üzere olan tarihi bir hamam.

Armutlu Kozan Göleti

Dağcıların ve yürüyüş severlerin tercih ettiği bir rota olan Yukarıkızılca – Armutlu rotasında görülebilecek Kozan Göleti bir dere yatağı ve oldukça güzel & sakin bir doğal güzellik.

Yiğitler

Kemalpaşa Yiğitler Köyü içinden dere geçen doğal güzelliğiyle bilinen görece küçük bir köy. Dere kaynağına doğru gittiğinizde sürpriz doğal güzelliklerle karşılaşabilirsiniz.

Yiğitler merkezde piknik alanı ve mesire yeri, haftasonları aile ile vakit geçirmek için ideal.

Yiğitler Tarihi Köprü

Yiğitler üzerinden Yenikurudere mevkiine doğru giderek tarihi taş köprü, çınar ağaçları ve akan dere eşliğinde yemek yiyebileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Bu mevkiyi takip ettiğinizde Bayındır’a çıkıyor.

Bağyurdu

Bağyurdu Köyü, kiraz yetiştiriciliği ve deve güreşleriyle biliniyor. Bağyurdu üzerinden Ovacık Tabiat Ormanı içinden Bayındır’a ulaşabilirsiniz. Ovacık ormanı içinde dev bir ağaca denk gelebilirsiniz. Bu sırada dağ aşacağınızı hatırlatalım.

Nif Bağları

Bağyurdu ile İzmir – Ankara asfaltı arasında kalan Nif Bağları, geniş alana yayılan üzüm bağları haricinde tesisi ve restaurantı ile biliniyor. Yerel şarapları tadabileceğiniz gibi, üretim tesisini gezebilir, gastronomik olarak fark yaratan lezzetleri tadabilirsiniz. Fiyatlar tabi ki normalin üstünde.

Hamza Baba Türbesi

İzmir – Manisa sınırında yer alan Hamzaköy içindeki türbe ile biliniyor. Köyde Alevi nüfus çoğunluktadır.

Ansızca Kanyonu

Ansızca Köyü yakınındaki kanyon, konum olarak Manisa Spil Dağı eteklerinde yer alsa da Kemalpaşa sınırları içerisinde kalıyor.
Kanyona gitmek için Ansızca merkezinden 4-5 km’lik bir yürüyüş gerekiyor. Herhangi bir teknik ekipmana gerek duymadan tırmanabilirsiniz.

Kiraz Şenliği

Kemalpaşa’da yapılacak şeylerden biri de Kiraz Şenliği’ne katılmak olabilir. Kemalpaşa kiraz üretimiyle meşhur bir bölge ve ilçenin yer yerinde kiraz ağaçlarını görebilirsiniz. Hasadı mayıs ayında yapılan kirazın, yine aynı ay içinde şenliği ve bayramı yapılmakta. Kemalpaşa kiraz festivali ismiyle de anılıyor.

Kemalpaşa Otelleri

Kemalpaşa’da kalacak yerler turistik olarak olmasa da iş dünyası açısından alternatifler sunuyor.
Ankara asfaltı üzerindeki Ramada Otel, merkezde Altuner Otel, Nazarköy karşısında Su Perisi Butik Otel ve Nazarköy içindeki birkaç pansiyonda konaklanabilir.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Muzaffer Mayıs 5, 2019 at 4:50 pm

  Karabel
  Ulucak
  Özellikle Dereköy.
  …kanyonlar
  2. Örnekköy göleti
  Alabalık çiftliği
  Nif tepesi
  Bağzıları

 • Leave a Reply