Karşıyaka

İzmir Mavişehir Gezilecek Yerler

Mavişehir Drone Üstten Görünüm

İzmir Mavişehir yaklaşık 40 yıllık geçmişi olan bir semt. Karşıyaka’nın en sonunda, Çiğli’nin sahile açılan tarafında yer alan Mavişehir özellikle pandemi dönemiyle birlikte kıymetini arttırdı. Özellikle İzmir’in son dönemde göç alması sebebiyle de en çok satılık ve kiralık daire aranan semtlerin başında geliyor Mavişehir.

Mavişehir’de gezilecek yerleri ve yapılacakları burada yaşayanlar bile bilmeyebilir. İşte size Karşıyaka Mavişehir’de yapılacak şeyler, görülecek yerler listesi:


Mavişehir’de Gezilecek Yerler

  1. Mavişehir Sahil
Mavişehir Sahil Gece Görünümü

Mavişehir sahili , yarı bakirlikte İzmir’in en güzel kıyı rotalarından. Sahil boyunca yürüyüş yapabilir, akşamüstü gün batımını izleyebilir, arkadaşlarınızla sahil kenarı ve seyyar iskelelerde oturabilirsiniz. 2021 yılı itibarı ile kıyı düzenlemesine gidildiği için şu sıralar biraz keyifsiz.

  1. Balıkçı Barınağı

Özellikle pazar günlerinin, akşamüstlerinin ve sahil yürüyüşlerinin favori noktası. Balıkçı Barınağı , Bostanlı’nın bittiği köşede teknelerin bulundu yerde. Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda kooperatif tarafından işletilen gün boyu kafeterya hizmeti var. Balık ekmek yemek isterseniz servis mümkün. Fiyatlar ortalama. Konforlu bir restaurant ortamı aramayın, ancak ailenizle birlikte deniz kenarında çay içebileceğiniz İzmir’deki çok sayılı yerlerden biri olduğunu belirtmek gerek.

Mavişehir Balıkçı Barınağı
  1. Evrensel Çocuk Müzesi
  1. Hamza Rüstem Fotoğraf Evi
Eski Tip Fotoğraf Makineleri

İzmir’in bilinen eski fotoğrafçılarından Hamza Rüstem’in ve yüzlerce gönüllünün koleksiyonu burada yer alıyor. Yüzlerce fotoğraf makinesi , fotoğraf teknikleri yer alıyor. Kesinlikle gezilmeli. Müze ücretsiz. Hamza Rüstem’in Kemeraltı’nda hala torunu tarafından işletilen bir dükkanı var. Müzeyle ilgili detaylı yazımızı burada bulabilirsiniz.

Bu arada Hamza Rüstem Müzesi’nin yanında Demokrasi Parkını da ziyaret edebilirsiniz.

Demokrasi Parkı Mavişehir
  1. Karşıyaka Bilim Müzesi

Bahçeşehir okulları ile birlikte yapılan Bilim Müzesi’nde 60 a yakın deney ile temel bilimsel deney öğretiliyor. Özellikle okullara yönelik olan bu müze ücretsiz ancak öncesinde rezervasyon yaptırmakta fayda var.
Direkt önünde tramvay durağı var. Yeri: Soyak evlerine gelmeden.

  1. Mavişehir AVMleri
Mavişehir Ege Park – EGS

Bir yerde gezilecek yerleri anlatırken AVMlerden bahsetmek çok acı ancak maalesef günümüzün gerçeği AVMler. Sosyalleşmek, yeme-içme ve tüm ihtiyaçlar için AVMlere gidiyoruz. Mavişehir’de 25 yıldır bilinen AVM olarak EGS Park vardı. Daha sonra ardı Ege Park oldu. 2000’li yıllarda Soyak Tarafında Carrefour AVM açıldı. Daha sonra ikisinin arasına Mavibahçe AVM açıldı ve 2019 yılında Carrefour da Hilltown AVM’ye dönüştü. Sonuç olarak Mavişehir’de şu an 3 AVM yanyana. Hepsinde benzer şeyler var ve her daim herkesin tercihi.

  1. Taypark

Mavişehir’in sonunda Ada Evleri tarafında yer alan Taypark’a Tramvay ile gidebilirsiniz. Ücretsiz otoparkı da mevcut. Veterinerlik hizmeti, kafeterya ve çocuklar için oyun alanları mevcut. Alkol servisi de mevcut. Tabi asıl cazibesi taylar. Çocuklar için günün belirli saatlerinde taylara da binilebiliyor.

  1. Mavişehir Halk Park
Mavişehir Halk Park

Bilim müzesinin yanında Park Yaşam Evleri ile Soyak Blokları arasında 2019 yılında yapılan Halk Park’ta dere boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.


Mavişehir’de Yapılabilecek Şeyler

Mavişehir’de Yeme – İçme

Mavişehir balık açısından alternatifli. Balıkçı Barınağı’nda uygun fiyatlı balık ekmek yiyebileceğiniz gibi EGE Park’ın sahilinde yer alan Denizkent iyi kalite balık restaurantı. Rezervasyon ile ahşap iskele üzerinde gün batımında eşsiz bir akşamyemeği de yiyebilirsiniz. Fiyatlar yüksek ama anormal değil.

Mavişehir’de Kahvaltı mekanları da mevcut. Taypark’ta uygun fiyatlı bir kahvaltı yapabileceğiniz gibi , Koçtaş yanında yer alan mekanlar arasında da kahvaltı sunan yerler mevcut. Yine Koçtaş – Hilltown yolu üzerinde et – balık restaurantları mevcut. Kent Ocakbaşı , Cihan Et bunlardan birkaçı.

Mavişehirde Bisiklete Binmek ve Koşu

Mavişehir Sahilde Koşu

Mavişehir sporu sevenler için de ideal bir bölge, Mavişehir Florya (sahil) boyunca uzanan bisiklet yolu üzerinde bisiklete binerken mis gibi deniz kokusuyla yürüyüş ve koşu da yapabilirsiniz. Bisiklet yolu Bostanlı barınak ile Kuş cenneti arasında kesintisiz 15.8 km. Mavişehir bisiklet kiralama istasyonu Balıkçı Barınağı’nın orada.

Ücretli bir spor etkinliği ve havuz için Mavişehir girişte Sports International spor salonundan da faydalanabilirsiniz.

Mavişehir 2.Etap Bisiklet Yolu

Karşıyaka Basket Maçına Gitmek

Yaklaşık 5000 seyirci kapasiteli Mustafa Kemal Atatürk spor salonunun eski adı Karşıyaka Arena idi. Pınar Karşıyaka’nın basket maçlarına bilet alıp, çok heyecanlı karşılaşmalara denk gelebilirsiniz.

Mavişehir Kuş Gözlemi

Uluslararası Ramsar koruma alanı Mavişehir’den başlıyor. Yani kadim Gediz Deltası ile Mavişehir yanyana. Daha doğrusu Mavişehir bu delta üzerine yapıldı diyebiliriz. Dolayısıyla insanlar evine giderken, deltada beslenen flamingo, çulluk, sumru, balıkçıl gibi bir çok kuş turunu gözlemleyebiliyor. Siz de dürbünle veya çıplak gözle Mavişehir Sahil’de yürürken çok sayıda kuş türünü gözlemleyebilirsiniz. Gözlemleyebileceğiniz kuş türleri için Doğa Derneği’nin sayfasına bakabilirsiniz.

You Might Also Like