Uncategorized

Işıklar Şehri Paris’te Yapılacaklar Liste

Işıklar Şehri olarak tüm dünyaya nam salmış eşsiz şehir Paris, en popüler tatil destinasyonlarından biri. Romantik bir tatil, sevdikleriniz ile geçireceğiniz unutulmaz bir seyahat veya ufak bir kaçamak yapma düşüncesindeyseniz bu şehir sizler için en iyi rota olacaktır. Hiçbir zaman cazibesini kaybetmeyen mekânları ile baş döndüren Paris’te ne yapılır diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Göz alıcı mimari yapıları ve keyifli rotalarıyla inanılmaz deneyimler yaşatacak şehre gittiğinizde mutlaka yapmanızı önereceğimiz aktivitelere gelin hep birlikte göz gezdirelim!

Şehrin En Önemli İkonlarını Mutlaka Görün!

Paris’e özellikle ilk kez gidiyorsanız Eyfel Kulesi ve Zafer Takı’na giderek şehrin sembolü haline gelmiş bu iki ikonik yapıyı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Şehrin iki popüler ikonu olan Zafer Takı ve Eyfel Kulesi’nin seyir teraslarına çıkarak mükemmel şehir planlamasını taçlandıran zarif mimariyi panoramik olarak izleyebilirsiniz. Eyfel Kulesi’nde 3 farklı yükseklikte seyir terası bulunmakta. Dolayısıyla kuleye çıkarsanız hem Zafer Takı’nın hizasından hem de çok daha yukarısından şehri seyretme imkânı bulabilirsiniz. Zafer Takı’nın terasından baktığınızda ise Eyfel Kulesi’ni de görme şansı yakalayacağınız için şehrin olağanüstü görüntüsü karşısında büyüleneceğinizi garanti ederiz.

Mona Lisa’yı Yakından Görün!

Paris müze ve sanat galerileri ile adından sıklıkla bahsettiren şehirlerden biridir. Tüm dünya tarafından bilinen ve şehrin en önemli müzesi olan Louvre başta olmak üzere Orsay Müzesi, Centre Pompidou, Rodin Müzesi ve Picasso Müzesi gibi birçok etkileyici mekana ev sahipliği yapmakta. Büyük sanatçılardan biri olan Leonardo Da Vinci’nin başyapıtı olan Mona Lisa da bugün sergilendiği yer olan Louvre Müzesi’nin önünde uzun kuyruklar oluşturacak kadar büyük bir ilgi görmekte. Bu eşsiz tabloyu yakından görerek sanatın doyumsuz zevkini yaşamanızı tavsiye ederiz.

Her Cuma Pari Roller’ın Kapattığı Yollarda Bisiklet ve Paten Sürme Deneyimini Yaşayın!

Her cuma günü Parisliler patenleri, kaykayları, bisikletleri ile şehirde özgürce dolaşabilme fırsat yakalayabiliyor. Pari Roller adı verilen bu oluşum yolları bu grup için kapatarak şehrin tadını çıkartmalarını sağlayarak adrenalin ve neşe dolu turlar düzenliyor. Üstelik bu etkinliğe katılım tamamen ücretsiz! Bu gezintiye katılan kişiler, 14. bölgedeki Place Raoul Dautry önünde toplanarak sadece o güne özel çizilmiş olan trafiğe kapalı güzergahta paten ya da bisiklet sürerek şehirde tur atma deneyimi yaşıyor.

Seine Nehri Kenarında Romantik Yürüyüşler Yapın!

Paris’te keyfine doyum olmayan ücretsiz aktivitelerden birisi de tartışmasız Seine Nehri kenarında yapacağınız yürüyüşlerdir. Göz kamaştıran manzarası ve dingin atmosferi ile huzur bulacağınız nehir kenarında bir Parisli gibi içkinizi yudumlayıp sandviçinizi yiyebilirsiniz. Özellikle Île de la Cité ve Île de Saint Louise’in kenarlarında bulunan yeşil alanlar yürüyüş sonrası mola verip piknik yapabileceğiniz oldukça keyifli yerlerdir.

Fransız Mutfağının Klasik Lezzetlerini Yerinde Deneyimleyin!

Başlı başına bir ekol olan Fransız mutfağı, çarpıcı lezzetlere sahip. Her damak zevkine hitap eden lezzetleri kolayca bulabileceğiniz zengin yemek kültürü ile gurmelerden olduğu gibi ziyaretçilerden de tam not almakta. Paris’te karamelize edilmiş soğan ve peynirden yapılan soğan çorbası ilk denemenizi önereceğimiz lezzetler arasında. Ayrıca ördek konfi, biftek ve çeşitli sebzelerin harmanlanarak sunulduğu beef bourguignon şehirde denemenizi tavsiye edeceğimiz diğer lezzetlerden sadece ikisi. Kafe kültürü de oldukça yaygın olan Paris’te sıcak kahvelerinize eşlik edecek kruvasanlara da şans vermenizi öneririz. Özellikle tüm dünyaca ünlü olan ve geçmişte yazarlardan filozoflara kadar Paris’in en seçkin isimlerini ağırlamış olan Cafe de Flore’ye mutlaka gitmenizi öneririz. Burada kendinizi çok çok iyi hissedeceğinizi garanti ederiz!

You Might Also Like