Tire

Tirede Gezilecek Yerler

Tire’de Ne Yapılır? Tirede Gezilecek Yerler ve hepsini bu yazıda bulucaksınız. İzmir Tire Aydın dağlarının eteğinde tarihi oldukça eski ve çok güzel bir ilçe. İzmir merkezden bu kadar uzak olmasına rağmen gelişmişliği ile geniş sokakları, tarihi, doğal güzellikleri ve tabi ki olmazsa olmaz Tire Lezzetleri önemli etmenler. Hadi başlayalım.
Not: Buradaki tüm maddeleri neredeyse yürüyerek gezebilirsiniz. O sebeple arabanızı park edin ve Tire’yi yürüyerek keşfedin.

Tire’nin Neyi Meşhur?

Tire Yemeklerini aşağıda listeleyeceğiz. Bunların haricinde Tire’nin tarihteki önemi Tire bezi ve urganları. Bir söylentiye göre İstanbul’un fethi sırasında gemileri karadan yürüttüren halatlar Tire’den gitmiş.

1 – Necippaşa Kütüphanesi

Tire Necippaşa Kütüphanesi hemen merkezde yürüme mesafesinde. İçeriye kimlik kartı bırakarak ücretsiz girebiliyorsunuz. Bir rehber size kitapları anlatıyor. İçeride yüzlerce el yazması tarihi kitap var. İzmir kütüphaneleri arasında en orijinal kitap müzesi burası. 700 yıllık el yazması kitap mevcut. Dini kitap, coğrafya, astronomi kitapları var. Ziyaret edilmeli.

2 – Tostçular Sokağı

Tire tostu yemek için ideal nokta. 20 kadar tostçuda Tire tostunu tadabilirsiniz. Hemen cumhuriyet meydanında.

Tire Tostu

3 – Tire Camileri

Çok sayıda tarihi cami mevcut. Ulucamii, Yalınayak Camii, Yeni Cami bazı Tire Camilerinden birkaçı.

Tire Ulucami

4 – Tire Hamamları

Eski Türk Beylikleri sebebiyle Tire hamamlarının bir zamanlar 20 tane olduğu biliniyor. Şu an aktif sadece bir tane hamam var.

5 – Tire Hanları

Tire Kutuhan

Merkezdeki Ali Efe Hanı (yıkık), Çöplüce Han, Bedesten ve tabi ki Kutuhan en güzel Tire Hanları arasında yer alıyor. Kutuhan içerisinde kafeterya ve çeşitli antika, sanat dükkanları mevcut.

6 – Alhonse De Lamartine Evi

Tire Gezilecek yerler arasında önemli bir nokta değil. Ancak Tire tarihinde önemli biri Da Lamartine. Fransız şair ve siyaset adamı.

7- Tire Müzesi

Tire’ye gelmişken ilk sırada ziyaret etmeniz gereken yer. Tire Kent Müzesi olarak bilinen müzeye giriş ücreti 20 TL . Şehrin kent hayatı ve geçmişine dair birçok eşya sergileniyor. Tire tarihindeki ünlü insanlar, kültürüne dair birçok şey öğrenebilirsiniz. Müzeyi özel kılan , geçmiş zanaat ve esnafları burada maket modellerle değil canlı insanlarla temsil ediyorlar ve bu Tire Müzesi’ni kesinlikle ziyaret etmeniz demek. Canlı yapılan ürünleri de satın alabiliyorsunuz.

Tire Kent Müzesi

8 – Tire Salı Pazarı

Tire’nin pazarı ne gün? sorusunun yanıtı. Salı. Bu sebeple bu bölgeye Salı pazarı da deniyor. Diğer günlerde ise eski çarşı olarak gezilebilir.

9 – Tire Belediyesi Derekahve

Tire Derekahve

Şehir merkezinden yürüyerek gidilebilen Derekahve özellikle haftasonları Tirelilerin ailecek ziyaret ettiği bir nokta. Tire Kahvaltı mekanı arıyorsanız en iyi tercih burası. Ayazma suyu ve akan nehir ile yemyeşil bir doğada size çay kahve imkanı sunuyor.

10 – Tire Evleri

Gülcüoğlu Belediyesi Konakları ve bulunduğu mahalle eski Tire evlerini görmek için ideal.

Tire Gulluoglu Konaklari

11 – Tire Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi

Tire’nin meşhur özelliklerinden biri tabi ki Ödemiş ve Aydın Bölgesi’nde olduğu gibi zeybekler. Bu müzede Kurtuluş Savaşı sürecinde önemli olan direnişçilere dair birçok şeyi bulabilirsiniz. Türkiye’nin ilk Kuvayı Milliye Müzesi özelliğine sahip.

12 – Tire Yemekleri

Yoğurtlu Tire Köftesi

Tire yemek yenecekler listesi için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak Tire ziyaret edilmeli mi? Evet. Tire gezilecek yerler günübirlik çok şey vaad ediyor.

You Might Also Like