Çeşme, Ildırı

Erythrai Antik Kenti

Çeşme Ildırı’da bulunan Erythrai Antik Kenti adını yunancada “kırmızı” anlamına gelen erythrostan alır ve Kızıl Kent anlamına geliyor.

Varsayıma göre, bu isme sahip olmasının sebebi yörenin kırmızı toprak yapısına sahip olmasıdır. Bir başka varsayıma göre ise kent ismini kurucusu Giritli Rhadamanthes’in oğlu , Girit Kralı Minos’un yeğeni Erythro’dan almış.

Erythrai Antik Kenti Nerededir?

Antik kent adını da verdiği Ildırı’dadır. Ildırı merkezden yaya tırmanabilirsiniz.  Ildırı’ya Nasıl Gidilir?

Erythrai Tarihi

Erythrai Antik Tiyatro
Erythrai Antik Tiyatro Üstten Görünüş

Antik kent, Arkeolog Ekrem Akurgal önderliğinde keşfedilmiş ve kazılara başlanmış. Antik çağda on iki İon devletinin önde gelenlerinden olan Erythrai, daha sonra Lidya ve Persler tarafından yönetilmiş.

Kentin önemli bir özelliği de antik çağın önemli kadınlarından Herophile’nin buraya yaşamış olmasıdır.

Antik Kent Nasıl Gezilir ? Hangi Kısımlardan Oluşur?

Antik kenti tek bir yapıdan çok bir antik açıkhava müzesi ve arkeoparktır ve ne kadar şanslıyız ki  birçok kısım ziyarete açık.

Tepede yer alan Athena Polias Tapınağı, Matrone Kilisesi, Tiyatro, Heroon Tiyatrosu, Kybele Kayalıkları rahatlıkla gezilebiliyor.

Ayrıca kentin çevresinde parçalanmış sur yapılarına da rastlıyoruz.

Athena Polias Tapınağı
Athena Polias Tapınağı

Kentin tepesinde ufak bir tırmanışla ulaşacağınız kilise metruk ama hala görkemli bir şekilde duruyor. Bu noktadan çok iyi günbatımını izleyebileceğiniz gibi Çeşme adalarını da görebilir, Ildırı’ya tepeden bakabilirsiniz.

Ildırı’dan Deniz Manzarası

Ildırı Antik Kenti Giriş Ücretli mi?

Antik Kente Giriş Ücretsiz ve sabah 9 akşam 6 arası gezilebiliyor.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Verlene at

    What a beautiful place. I know the sense in towns that are left derelict like that because you see little villages like that in Ireland all the time. It’s such a pity to see a decrease in life in places which were once so beautiful.

  • Leave a Reply