Kıbrıs

Bellapais Manastırı

Kıbrıs Girne’nin Beylerbeyi Köyü’nde yer alan Bellapais Manastırı , Kıbrıs gezilecek yerler listesinde çok rahat ilk 5’e girecek bir tarihi değer.

Bellapais Manastırı Nerede? Nasıl Gidilir?

Orta Avlu

Girne’de Beşparmak Dağları’nda şehre tepeden bakan muazzam bir manzaraya sahip bir manastır burası. Beylerbeyi Köyü’nde yer alıyor. Arabayla yaklaşık 10 dakikada Girne merkezden ulaşılıyor. Beylerbeyi Köyü kendi başına zaten turistik , sevimli bir dağ köyü.

Bellapais Manastırı Giriş Fiyatları

Manastır giriş ücreti tam 15 TL, öğrenci ise 7,5TL’dir. Ücretsiz otopark mevcut.

Bellapais Manastırı Tarihi ve Nasıl Gezilir?

Bu manastır 12. yüzyılda Fransız Lüzinyan hanedanlığı tarafından inşaa ettirilmiş. Gotik tarzda yapılan yapı gerçekten Avrupa katedrallerine benzerlik gösteriyor. Manastırın duvarları yumuşak kireçten yapılmış.

Bellapais Ne Demek?

İtalyanca Bella (güzel) pais (yer) , güzel yer anlamına gelir. Manastır yüzyıllar boyunca eğitim ve yaşam yeri amacıyla kullanılmış.

Manastır’da sırasıyla avlu, kilise, yemekhane, kiler ve hazine odasını gezebilirsiniz.

Yemekhane kapısının üstünde bir dönem burada kalan İngiliz askerlerinin imzaları her dönem birilerine ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Yemekhanenin girişindeki lahitlerin lavabo olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Bellapais Manastırı’nın hemen yanında Kybele Restaurant yer alıyor. Sadece köyün değil Girne’nin en iyi işletmelerinden biri olan mekan şarap & fine dining ve iyi öğle yemekleri için tercih edilebilir.

Kybele Restaurant Girne

You Might Also Like